Kush jemi e për çfarë luftojmë?...

Dec 9, 2016 by

Arlind Qori Dhënë gazetës “Intervista”   Ç’përfaqëson Lëvizja Për Universitetin? Lëvizja Për Universitetin trupëzon idenë e një universiteti emancipues, vatër mendimi kritik dhe lirie akademike, të çliruar nga sundimi i pushtetarëve dhe biznesmenëve dhe të hapur për gjithkënd që e do dijen, pavarësisht mundësive ekonomike. Ajo ngërthen brenda vetes studentë, pedagogë dhe qytetarë që brengosen për gjendjen e universiteteve shqiptare dhe kërkojnë ta përmirësojnë atë.   A jeni ju enveristë? Marksistë? Këto ditë na kanë akuzuar edhe për terroristë, kështu që nuk është çudi që dikush të na pyesë edhe nëse jemi pedofilë. Gjithsesi disa sqarime janë të domosdoshme. Lëvizja Për Universitetin është e organizuar sipas parimeve të demokracisë së drejtpërdrejtë, pa hierarki. Nëse dikujt demokracia radikale i duket totalitarizëm, siç dëshmoi para ca ditësh ministrja e Arsimit, atëherë faji nuk është yni, por...

read more

Mjerimi i neoliberalizmit

Dec 6, 2016 by

Çfarë po mundohet të na tregojë Çili rreth marrëdhënieve shoqërore, shtetit dhe shkencës në Shqipërinë neoliberale? Klevis Kolasi Le ta marrim Çilin seriozisht! Nga debati mbi aktin e protestës ndaj ministres Nikolla në emisionin Opinion zhvilluar më datë 21 nëntor 2016, dy tema të përsëritura vazhdimisht nga Henri Çili do të shërbenin si pikënisje për të shpjeguar gjendjen e marrëdhënieve shoqërore sot në Shqipëri dhe pasqyrimin e tyre në raportin aktual midis shtetit dhe klasave shoqërore. Këto të fundit janë zhdukur jo vetëm nga ligjërimi politik, por edhe hulumtimi shkencor si rezultat i hegjemonisë gjithëpërfshirëse neoliberale. Henri Çili vazhdimisht ka akuzuar si ideologjike çdo qasje që rroket të depërtojë poshtë asaj çka thuhet dhe flitet rëndom në media. Pra një qasje kritike, ndaj ligjëratës dominuese politike dhe që në rastin konkret mbron të drejtën...

read more

100 vjet vetmi: Të kujtosh nëpërmjet letërsisë...

Dec 5, 2016 by

Hajdi Bengu Gabriel Garcia Márquez-i lindi më 1922 në qytetin e vogël të Arakatakas, i cili ndodhet në veri të Kolumbisë pranë detit të Karaibeve. Dekada para lindjes së tij, në fund të shek. XIX, disa kompani që më vonë do të shkriheshin për të themeluar famëkeqen United Fruit Company, e cila më vonë do të ndërronte emrin në atë që sot është Chiquita, filluan të kultivonin rajonin me fruta tropikale, kryesisht banane. Shkrimtari amerikan O. Henry shpiku në vitin 1904 termin ‘Republika e Bananeve’ në një përmbledhje tregimesh të shkurtra të quajtura “Lakra dhe mbretër”. Ngjarjet e veprës ndodhin në Honduras. Që atëherë termi përdoret rëndom për çdo vend të Amerikës Latine ekonomia e së cilës është e lidhur me eksportimin e një produkti të vetëm bujqësor ose minerar. Shumë historianë i konsiderojnë...

read more

Arsim falas dhe cilësor: Utopi?...

Dec 3, 2016 by

Arlind Qori E nisim me Herbert Marcuse-n: “Tingëllima jorealiste e këtyre tezave nuk flet për karakterin e tyre utopik, po për fuqinë e forcave që pengojnë realizimin e tyre.”[1] Çfarë kërkon arsimimi cilësor? Rekrutimin e studentëve më të mirë të mundshëm, cilësinë më të lartë të mësimdhënies dhe kërkimit shkencor dhe infrastrukturën më të mirë studimore. E para, sa më të ulëta të jenë tarifat studimore (deri në zero), aq më i gjerë është pellgu i rekrutimit të studentëve. P.sh. për 100 vende do të hynin në konkurs jo 200 më të pasurit, por të 1000-të që do të donin të vazhdonin studimet universitare. Kësisoj 100-shja e fituesve – duke marrë të mirëqenë faktin se konkursi do të ishte i paanshëm – do të ishte më e mira e mundshme. E dyta, si rritet...

read more

Trampi nuk fitoi – ishte Klintoni që humbi...

Dec 2, 2016 by

Artikulli i mëposhtëm u shkrua nga gazetari dhe aktivisti i së majtës radikale Kevin Ovenden dhe u botua në gazetën Morning Star. “Kriza konsiston pikërisht në faktin se e vjetra po vdes dhe e reja nuk mund të lindë. Është në këtë dritëhije që lindin përbindësha”. Këto fjalë të marksistit të madh italian Antonio Gramsci ndoshta rezonojnë më mirë në kohët tona. Si është e mundur që ky përbindësh – Donald Trampi – ka fituar Shtëpinë e Bardhë? Nuk është lojë fjalësh të thuash: ai nuk e fitoi – Hilari Klintoni dhe amalgama politike për të cilën ajo qëndron e humbën. Me përjashtim të referendumit grek vitin që shkoi, unë nuk njoh një tjetër sondazh kombëtar madhor në tri dekadat e fundit që konfirmon në mënyrë të tillë, kaq kuptimplote, pikëpamjen e të majtës...

read more

A e nxitin institucionet arsimore mobilitetin social?...

Nov 30, 2016 by

Thomas Piketty Në të gjitha vendet, në të gjitha kontinentet, një nga objektivat kryesorë të shpenzimeve publike për arsimimin është nxitja e mobilitetit social. Qëllimi i shpallur është sigurimi i aksesit në edukim për këdo, pavarësisht origjinës shoqërore. Në çfarë mase e përmbushin institucionet ekzistuese këtë objektiv? Në Pjesën e Tretë, tregova se edhe me rritjen e konsiderueshme të nivelit mesatar të edukimit gjatë shekullit të njëzetë, pabarazia nga të ardhurat e pagave nuk u zvogëlua (1) . Shkallët e kualifikimit u shtynë më lart: një diplomë e shkollës së mesme sot përfaqëson atë çfarë në të shkuarën ishte dëftesë tetëvjeçareje, një diplomë universitare sot dikur ishte diplomë e shkollës së mesme e kështu me radhë. Meqenëse teknologjia dhe kërkesat e vendeve të punës ndryshuan, të gjitha nivelet e pagave u rritën me të...

read more

Dhunë e dhunë

Nov 27, 2016 by

Arlind Qori Aksion: Aktivistja e Lëvizjes Për Universitetin Mirela Ruko spërkat me salcë ministren e Arsimit. Reaksion: Entuziazëm masiv. Reaksionarizëm: ofshama, mallkime, kërcënime “tregojuni vendin!”, feminizëm kanuni, rrugaçëri, patetizma, racizëm “flokësh të verdha” e “jevgjish”. Simptoma lumpenborgjezie. Kush dhunon? Shteti, qeveria, drejtori, pronari, burri patriarkal, racisti… Si dhunojnë? Drejtpërdrejt: Me shkopinj, shpulla, grushte, burgje, shpunësime e ngacmime, flakje në rrugë e mbajtje rroge, moslejim pshurrjeje jashtë orarit të caktuar. Strukturalisht: Me traktate e ligje, reforma e udhëzime. Me shkatërrim institucionesh publike, favorizim klientësh, rritje tarifash, përjashtime nga shkolla, degdisje pas xhamave të burgjeve të luksit me emrin diplomore. Ka edhe më: me shtrenjtim jetese, zvogëlim jete, varfërim dite, dëshpërim mendjeje, heqje dritash, sekuestrim kanistre, ndotje ajri, papishmëri uji, pamundësi pune, ngushtim mundësish. Jo vetëm kaq: zhbërje shkollash, privatizim shërbimesh spitalore, komercializim hapësire. Ka akoma,...

read more

Heroi i kohës pa kohë

Nov 19, 2016 by

Klodi Leka O më trego si të bëhem hero në këtë kohë pa kohë – është një nga vargjet më interesante dhe të thella të këngës “Heroi i qytetit pa lumë” të Gjurmëve, rokerëve të famshëm kosovarë. Që prej çasteve të njohjes me ta, tek sorollatesha melankolik rrugëve tiranase si student i pamësuar në kërkim të së resë, kjo këngë zu rrënjë thellë brenda meje, duke e bërë akute ndjenjën e mallëngjimit dhe trazimeve të një qyteti pa kuptim. Ose pa lumë, edhe pse e ka lumin, domethënë përroin kundërmues të shurrës dhe fekaleve. Pa lumë sepse për Gjurmët qyteti, apo qytetërimi ku jetojmë, nuk rrjedh, nuk sjell gjëra të reja, ide të larta dhe njerëzi që beson dhe lufton për të ardhme. Qyteti pa lumë i Gjurmëve është një qytet i ngrirë, pa...

read more

Dy fjalë për Mirelën

Nov 18, 2016 by

Bislim Lakna Dje më datë 17 Nëntor 2016, siç e pamë të gjithë, në një aktivitet të të rinjve të Partisë Socialiste, pikërisht në ditën ndërkombëtare të studentëve, studentja dhe aktivistja Mirela Ruko hodhi ngjyrë të kuqe mbi kokën e ministres së Arsimit Lindita Nikolla. Akti mori vëmendje tejet të madhe dhe shumë prej mediave e lakuan pa pushim emrin e Mirelës. Meqenëse akti që bëri ajo u prit jashtëzakonisht mirë nga publiku i gjerë, desha t’i shkruaj dy fjalë për këtë vajzë shembullore e cila na frymëzoi të gjithëve. Kush është Mirela? Ajo është një vajzë 23-vjeçare, studente e shkëlqyer në Fakultetin e Shkencave Sociale në degën e Sociologjisë, aktiviste e palodhur dhe frymëzuese, militante e idesë, veprimit dhe ngritjes intelektuale,  aktiviste e Lëvizjes Për Universitetin dhe Organizatës Politike, pjesë e të cilave...

read more

E majta e re e Tiranës

Nov 16, 2016 by

25 vjet nga rënia regjimit të Enver Hoxhës, në Shqipëri ekziston një e Majtë e Re, e përfaqësuar nga Organizata Politike. Një e majtë që s’ka të bëjë as me diktaturën e vjetër, as me kastat partiake 25-vjeçare. Pikëtakimi i tyre është qendra sociale “Logu i Shkëndijës”. Partitë e ekzistuese e vëzhgojnë këtë lëvizje, sepse e ndjejnë gjithnjë e më shumë si kërcënim – njofton radioja publike gjermane (“Deutschlandradio Kultur”). Tirana, një qytet i rrethuar me kodra, shumë trafik, shtëpi me ngjyra. Aty diku gjendet qendra sociale “Logu i Shkëndijës”, një shtëpi e vogël për një familje. Këtu angazhohet 28-vjeçarja Deni. Ajo punon për një organizatë suedeze për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe e llogarit veten si pjesë të së Majtës së Re. Prej vitesh ajo lufton, veç tjerash, kundër privatizimit të...

read more